واحدهای تولیدی با مشکل نقدینگی و مواد اولیه روبه‌رو هستند

چاپ
Share/Save/Bookmark

رئیس اتاق بازرگانی اردبیل:

واحدهای تولیدی با مشکل نقدینگی و مواد اولیه روبه‌رو هستند

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اردبیل گفت: واحدهای تولیدی و صنعتی فعال در استان اردبیل با مشکل تأمین نقدینگی و همچنین مواد اولیه بورسی یا پایین دستی روبه‌رو هستند که باید هر چه سریعتر این موانع و مشکلات با راهکاری مناسب برطرف شود.

حسین پیرمؤذن در جلسه شورای گفت‌و گوی دولت و بخش خصوصی در اردبیل اظهار کرد: با توجه به اینکه مواد اولیه کارخانجات از طریق بورس ارائه می‌شود، خرید این مواد با پرداخت پول نقد امکان‌پذیر است و به همین خاطر انتظار می‌رود بانک‌های عامل در این زمینه پرداخت تسهیلات را با سرعت بیشتری انجام دهند.

وی از واگذاری اختیار در صدور مجوز و جواز تأسیس برای واحدهای صنعتی و معدنی را با محوریت خانه صنعت و معدن استان یادآور شد و تصریح کرد: ما تلاش می‌کنیم قبل از صدور جوار تأسیس ظرفیت واحدهای صنعتی و چگونگی تأمین مواد اولیه آنها را به صورت کارشناسی مورد بحث و بررسی قرار دهیم تا امکان ادامه فعالیت آنها با شرایط مناسب به وجود آید.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اردبیل با ابراز خرسندی از مصوبه تشخیص مصلحت نظام در راه‌اندازی منطقه آزاد تجاری و صنعتی استان اردبیل گفت: ‌در کنار این مصوبه، هیئت دولت با راه‌اندازی بارانداز ریلی در پارس‌آباد نیز موافقت کرده که این خود بسترساز توسعه تجارت بین‌المللی خواهد بود.

پیرمؤذن تقویت صنایع تبدیلی و حمایت از صادرات غیرنفتی را با مصوبه راه‌اندازی بارانداز و همچنین منطقه آزاد یک کار ماندگار در کار اردبیل برشمرد و افزود: بر این باوریم استان اردبیل با این دو مصوبه به راحتی می‌تواند در سال‌های آینده از بن‌بست خارج شده و مسیر توسعه همه‌جانبه را طی کند.

وی از سفر قریب‌الوقوع مسئولان کشوری و استانی به آذربایجان برای نهایی کردن تفاهمنامه مشترک در راه‌اندازی شهرک صنعتی مرزی و بارانداز خبر داد و خاطر نشان کرد: امیدواریم هر چه سریعتر این سفر و مصوبات آن به انجام رسیده و زمینه شکل‌گیری توسعه همه‌جانبه استان را شاهد باشیم.

پیرمؤذن در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: استان اردبیل بهترین مسیر در صادرات کالا و خدمات به روسیه و کشورهای آسیای میانه است و به یقین در این زمینه با پیگیری و تلاش مستمر قادر خواهیم بود بهترین شرایط را مهیا کنیم.

وی مزیت اصلی منطقه آزاد را در دنیا صادرات‌محوری و توجه به سرمایه‌گذاری‌های خارجی اعلام کرد و ادامه داد: امیدواریم در منطقه آزاد تجاری و صنعتی استان اردبیل زمینه‌های این امر به خوبی شکل بگیرد.

پیرمؤذن ضرورت تعامل و ارتباط کشورهای همسایه به ویژه ایران و آذربایجان را در سهولت حضور تجار و سرمایه‌گذاران در هر دو کشور یادآور شد و بیان کرد:‌ امیدواریم در بهترین شرایط تقویت روابط ایران و آذربایجان به توسعه صادرات و سرمایه‌گذاری‌های مشترک منجر شود.

  وی به سال تولید، پشتیبانی و مانع‌زدایی اشاره کرد و گفت: در کنار پشتیبانی همه دستگاه‌های اجرایی به ویژه بانک‌ها، امور مالیاتی،‌ بیمه‌ای و گمرکی،‌ ضرورت دارد با حذف دستورالعمل‌ها و بخشنامه‌های موازی جلوی کارشکنی‌ها گرفته شده و به نوعی به تسهیل امور کمک شود.

پیرمؤذن به برگزاری انتخابات انجمن‌های متعدد نظیر انجمن کالاهای فلزی،‌ صنایع غذایی و بهداشتی و شیمیایی و سلولزی اشاره کرد و افزود: با شکل‌گیری این انجمن‌ها و انعکاس مشکلات و نارسایی‌های این بخش، امیدواریم شرایط مناسبی را در مسیر توسعه همه‌جانبه شاهد باشیم.

رئیس اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی استان اردبیل با انتقاد از افزایش سرسام‌آور نرخ برق و گاز برای واحدهای تولیدی و صنعتی تصریح کرد: هر چند به ظاهر سخن از افزایش ۳۰ درصدی هزینه‌ برق و گاز است اما قبض صادر شده در فروردین نشان می‌دهد که افزایش ۳ برابری در این حوزه اتفاق افتاده که ما پیگیر پاسخگویی مسئولان در این زمینه هستیم.

 

 

 

 

استاندار اردبیل:

منطقه آزاد اردبیل در شمالغرب بی‌نظیر است / پرهیز از دودستگی در تصویب محدوده منطقه آزاد اردبیل

استاندار اردبیل گفت: راه‌اندازی منطقه آزاد تجاری و صنعتی در استان اردبیل در منطقه شمالغرب کشور بی‌نظیر خواهد بود.

اکبر بهنام‌جو در جلسه شورای گفت‌و گوی دولت و بخش خصوصی با ابراز خرسندی از تصویب منطقه آزاد تجاری و صنعتی استان اردبیل در مجمع تشخیص مصلحت نظام و ابلاغ برای دولت جهت تعیین محدوده منطقه آزاد اظهار کرد: امیدواریم به سرعت زمینه تعیین نهایی محدوده منطقه آزاد استان اردبیل با کارهای کارشناسی به انجام برسد.

وی تصریح کرد: با تصویب منطقه آزاد و اجرایی شدن آن توسعه استان اردبیل شتاب بیشتری گرفته و چهره ناامیدی و یأس برای همیشه از این استان رخت بر می‌بندد.

استاندار اردبیل ضرورت اطلاع‌رسانی صریح و شفاف را در این زمینه همراه با امیدبخشی به مردم یادآور شد و گفت: به نظر می‌رسد به معنای واقعی در این زمینه اطلاع‌‌رسانی نشده و سکوت معنادار رسانه‌ای و جناح‌های خاص نیز در این ارتباط تأمل‌برانگیز است.

بهنام‌جو افزود: شرایط راه‌اندازی منطقه آزاد اردبیل در شمالغرب بی‌نظیر است چرا که ما نزدیک‌ترین مسیر به کشور آذربایجان و آسیای میانه هستیم و قطعا در کنار منطقه آزاد تجاری و صنعتی، راه‌اندازی بارانداز ریلی و صادراتی نیز مکمل این بستر مهم و تأثیرگذار تحولی خواهد بود.

وی ضرورت استفاده از نظرات کارشناسی و متخصصان را در تعیین محدوده منطقه آزاد یادآور شد و خاطر نشان کرد: بهتر است اتاق بازرگانی به عنوان حامی بخش خصوصی محوریت برگزاری نشست‌های کارشناسی را فراهم کرده تا بعد از هفته‌ها بحث و بررسی و جمع‌بندی نظرات، بهترین مکان و محدوده برای منطقه آزاد تجاری و صنعتی استان اردبیل در نظر گرفته شود.

رئیس شورای اداری استان اردبیل در بخش دیگری از سخنان خود اضافه کرد: ما به نظر متخصصان در این زمینه احترام خواهیم گذاشت و به دور از نگاه سلیقه‌ای در مسیر توسعه استان، تلاشمان بر این خواهد بود تا در محدوده مشخص کارهای کارشناسی برای راه‌اندازی منطقه آزاد تجاری و همچنین فعال شدن بارانداز ریلی به وجود آید.

وی بیان کرد: در سفری که در آینده نزدیک به جمهوری آذربایجان خواهیم داشت توافق احداث بارانداز را در منطقه مرزی پارس‌آباد نهایی خواهیم کرد تا به دور از برخی حواشی، از این ظرفیت عظیم برای صادرات محصولات کشورمان به مناطق مختلف به ویژه کشورهای مجاور استفاده کنیم.

رئیس شورای گفت‌و گوی دولت و بخش خصوصی ادامه داد: باید از این فرصت طلایی در جهت توسعه صنایع تبدیلی و فرآوری استفاده کنیم که این خود می‌تواند پایه اشتغال در حوزه تجارت و تقویت صنایع تبدیلی و تکمیلی را به وجود آورد.

بهنام‌جو مقایسه بارانداز اردبیل را با سایر مناطق درست و منطقی ندانست و اظهار کرد: بارانداز اردبیل رقیب آستارا نیست بلکه ما با مزیت‌هایی که در راه‌اندازی بارانداز ریلی داریم، سعی و تلاشمان بر انتقال سریع و ارزان کالا و خدمات به کشورهای همسایه خواهد بود.

وی در ادامه تصریح کرد: در سال مزین به تولید، پشتیبانی‌ها و مانع‌زدایی‌ها سعی و تلاشمان بر حفظ جایگاه سرمایه‌گذاران و حمایت همه‌جانبه از آنهاست که از واحدهای در حال بهره‌برداری در بخش صنعت حمایت می‌کنیم و نسبت به تأمین مواد اولیه این واحدها و همچنین تأمین نقدینگی آنها تلاشی جدی انجام می‌دهیم.

بهنام‌جو از مدیران بخش صنعت، معدن و تجارت خواست تا نسبت به واگذاری چهار معدن سنگ آهن به سرمایه‌گذاران استانی اقدام سریع را انجام داده و هر چه سریعتر نسبت به تأمین مواد اولیه برای این واحدها پیشقدم شوند.

استاندار اردبیل گفت: امیدواریم با احصا موانع و مشکلات بانک‌ها، مالیات، گمرک و بیمه‌ها از سرمایه‌گذاران، کارآفرینان و تولیدکنندگان حمایت عملی را داشته باشیم.

comintour.net
obystroy.com
лапароскопия паховой грыжи